صفر تا صد معامله خودروهای کارکرده
در شرایطی که فاصله قیمت خودروهای داخلی با قدرت خرید بخشی از مشتریان، آنها را از خرید خودرو صفر محروم کرده است، این روزها بازار خودروهای کارکرده بیش از گذشته با رونق همراه شده است، اما خرید خودرو، خصوصا یک خودرو کارکرده با نکات و ظرایفی همراه است که چنانچه فرد خریدار به آن توجه نکند ممکن است با مشکلاتی همراه شود. بر این اساس یک کارشناس فروش خودرو نکاتی را برای خرید یک خودرو کارکرده پیشنهاد می‌کند که توجه به آنها می‌تواند خریدی مطمئن‌تر را تضمین کند. داوود اسماعیلی کنار گذاشتن بودجه مناسب برای خرید، چگونگی انتخاب خودرو، توجه به نکات فنی، نحوه سند زدن و همچنین زمان و نحوه استفاده از خودرو پس از خرید را از نکات مورد توجه درخرید خودرو دست دوم می داند. در ادامه می‌توانید گام‌به‌گام با مراحل خرید یک خودرو کارکرده همراه شوید.
چشم بسته اقدام نکنید
نخستین توصیه به خریداران خودروهای کارکرده این است که تا جایی که امکان دارد سطح اطلاعات خود را از آپشن‌ها، حجم موتور و اطلاعات فنی خودرو مورد نظر خود افزایش دهند. به این ترتیب متقاضی خرید خودرو کارکرده خواهد دانست که خودرویی که خرید آن با بودجه‌اش همخوانی دارد، دارای چه مشخصاتی است. به این ترتیب ممکن است در خرید کمتر به اشتباه بیفتد. نکته دیگر اینکه بهتر است پیش از خرید نوع مصرف خودرو برای متقاضی آن روشن باشد، اینکه قرار است خودرو مورد نظر برای چه کاری و چه جاده‌ای خریداری شود؛ زیرا خودرویی که قرار است برای مصرف در جاده‌ای کوهستانی استفاده شود، قطعا با خودرویی که هدف استفاده از آن تردد در شهر است متفاوت خواهد بود. برای مثال توصیه می‌شود در شهرهای بزرگ تا آنجا که امکان دارد، به دلیل وجود ترافیک خودروهای دنده اتومات خریداری شود این در حالی است که این نکته در رابطه با تردد در جاده‌های بین‌شهری خیلی دارای اهمیت نیست.اما نکته دیگر اینکه تا آنجا که ممکن است خودرو نزدیک به صفر خریداری کنید حتی اگر مجبور شدید از لحاظ برند و نوع آپشن خودرویی معمولی انتخاب کنید، اما در عوض با هزینه‌های جانبی کمتری برای تعمیر همراه خواهید بود. برای خرید خودرو خود را محدود نکنید و چند گزینه را همزمان بررسی کنید تا در میان تمام گزینه‌ها بهترین را انتخاب کنید.
سوالاتی از فروشنده
اما در مرحله پس از انتخاب خودرو و زمانی که قرار است با فروشنده برای معامله به گفت‌وگو بنشینید، سوالاتی که قرار است از او بپرسید بسیار مهم است. سوالاتی از این دست که این خودرو برای چه مدتی در اختیار شما بوده؟ این خودرو تاکنون چه تعمیرات اساسی داشته است؟ میزان کیلومتری که این خودرو کارکرده چقدر است؟ آیا سرویس‌های دوره‌ای خودرو به موقع انجام شده است پس از طرح چنین سوالاتی بهتر است از یک کارشناس خودرو برای بازدید از خودرو دعوت کنید و پاسخ‌های دریافتی را به کارشناس منتقل کرده تا او پاسخ‌ها را با شرایط واقعی خودرو راستی‌آزمایی کند. کمک گرفتن از یک کارشناس خودرو همچنین می‌تواند زوایای فنی خودرو را برای شما روشن‌تر کند.
مطالعه بیمه‌نامه و اسناد خودرو
با درخواست بیمه‌نامه از صاحب خودرو متوجه خواهید شد که خودرو تصادف داشته است یا خیر؛ زیرا در صورت داشتن تصادف، از تخفیف بیمه برخوردار نخواهد بود. از سوی دیگر با مطالعه دقیق سند متوجه خواهید شد که خودرو تغییری اساسی مانند تعویض موتور یا تعویض اتاق داشته یا خیر؛ زیرا تعویض‌هایی از این دست طبق قانون باید تحت نظارت و با مجوز پلیس انجام شود و در صورت تغییر نیز در سند ذکر خواهند شد. از نکات دیگر در خرید خودرو کارکرده این است که حتما خودرو را از کسی بخرید که سند خودرو به نام اوست. برای مثال ممکن است در جریان خرید خودرو با افرادی مواجه شوید که شغل آنها خرید و فروش خودروهای کارکرده‌ای است که به نام آنها نیست، در صورت بروز مشکل در چنین شرایطی شاید نتوانید فرد فروشنده‌ای که خودرو به نام او بوده را پیدا کنید.
مراقبت از ممنوع‌المعامله‌ها
ممکن است در جریان خرید خودرو کارکرده، فروشنده به شما پیشنهاد کند که برای تعویض پلاک به شما وکالت‌نامه بدهد. تا جایی که ممکن است وکالت‌نامه را قبول نکنید و با فرد فروشنده به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است فرد فروشنده ممنوع‌المعامله باشد در چنین شرایطی وکالت‌نامه هیچ کارآیی نخواهد داشت.
همچنین توصیه می‌شود از پرداخت هرگونه مبلغی به شخص سوم در معامله پرهیز کنید و اگر قرار است پولی جابه‌جا شود فقط به شخص صاحب سند پرداخت کنید.
تنظیم مبایعه‌نامه پیش از سند زدن
مبایعه‌نامه قراردادی است که پیش از انتقال سند برای قطعی کردن برخی موارد بین خریدار و فروشنده تنظیم می‌شود. در این قرارداد مشخصات کامل فروشنده و خریدار شامل مشخصات شناسنامه‌ای، آدرس، شماره تلفن و شماره ملی ثبت می‌شود. همچنین مشخصات کامل خودرویی که قرار است خریداری شود به همراه وضعیت فنی آن، نحوه پرداخت پول و ذکر میزان بیعانه‌ای که احتمالا پرداخت شده است، تاریخ دقیق تنظیم سند و محل دفترخانه نیز در مبایعه‌نامه تشریح می‌شود تا در روز تنظیم سند مشکلی پیش نیاید.در گام بعدی، پس از تعویض پلاک و تنظیم مبایعه‌نامه، حتما سند قطعی را برای خودرو خریداری شده به نام خود منتقل کنید. توجه داشته باشید که در زمان تحویل خودرو تمام مدارک، لوازم فنی خودرو (مانند جک، زاپاس یا آچارچرخ)، سوئیچ یا ریموت اضافه را از فروشنده تحویل بگیرید.
آگاهی از سابقه فنی خودرو
دانستن سابقه فنی خودرو برای خریدار بسیار مهم است؛ زیرا شما با دانستن تعمیراتی که روی خودرو مورد نظرتان انجام شده است یا لوازم تعویضی آن درک بهتری از خودرویی که قصد خرید آن را دارید به دست خواهید آورد ضمن اینکه در صورت بروز مشکل می‌توانید راحت‌تر به شناسایی مشکل برآیید. و نکته آخر مربوط می‌شود به زمان پس از خرید. بهتر است پس از خرید و پیش از استفاده از خودرو آن را به طور کامل چکاپ کنید، برای مثال سطح آب رادیاتور یا روغن موتور را چک کنید. از سویی پس از خرید خودرو سعی کنید به سرعت خودرو را برای مسافت راه دور استفاده نکنید و پیش از رفتن به مسافرت؛ در شهر یا جاهایی که برای شما آشناست برای مدتی رانندگی کنید تا مشکلات احتمالی خودرو خود را نشان دهد و از سویی قلق خودرو جدید نیز برای شما جا بیفتد.